Yer Fıstığı Alerjisi

 • Home
 • Yer Fıstığı Alerjisi
Yer Fıstığı Alerjisi

Yer fıstığı, kuruyemişlerden farklı olarak yeraltında yetişir ve farklı bir bitki ailesine, baklagil ailesine aittir. Yer fıstığı tatlı, kek, şekerleme, atıştırmalık ve soslar gibi çeşitli yiyeceklerde kullanılmaktadır. Yer fıstığı protein, yağ ve çeşitli sağlıklı besinler açısından zengindir. Çalışmalar, yer fıstığının kilo kaybı için bile faydalı olabileceğini ve kalp hastalığı riskinin azalmasıyla bağlantılı olduğunu göstermektedir.

Yer Fıstığının Sağlığa Faydaları

 • Kalp Sağlığını Destekler

Yer fıstığı, kolesterol seviyelerini düşürerek kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olur. Ayrıca küçük kan pıhtılarının oluşmasını engelleyebilir ve kalp krizi veya felç geçirme riskinizi azaltabilirler.

 • Düşük Diyabet Riskine Sahiptir

Yer fıstığı düşük glisemik bir besindir, bu nedenle kan şekeri seviyelerinde ani bir artışa neden olmaz. Araştırmalar, yer fıstığı yemenin kadınlarda tip 2 diyabet riskini azaltabileceğini göstermiştir.

 • Enflamasyonları Azaltır

Yer fıstığı, vücuttaki iltihaplanmayı azaltmanın yanı sıra sindirim sistemine yardımcı olan iyi bir lif kaynağıdır.

Yer Fıstığı Alerjisi

Yer fıstığına karşı çoğu alerjik reaksiyona, hafif reaksiyonlardan şiddetli anafilaksiye kadar değişebilen ani belirtilere neden olan immünoglobulin-E (IgE) antikorları aracılık eder. Çok ciddi ve hayatı tehdit edici bir alerjik reaksiyon olan anafilaksiye neden olabilir. Avrupa veya ABD gibi dünyanın birçok yerinde yer fıstığı kavrulmuş olarak tüketilmektedir. Bütün fıstık, fıstık ezmesi veya birçok üründe bir bileşen olarak tüketilmektedir.  Yer fıstığı %24-29 arasında yüksek protein içeriğine sahiptir ve çeşitli alerjenler içerir. 

Yer Fıstığı Alerjisi Belirtileri

Yer fıstığına karşı alerjik bir tepki genellikle maruz kaldıktan birkaç dakika sonra ortaya çıkar. Yer fıstığı alerjisi belirtileri şu şekilde görülebilir:

 • Kurdeşen, kızarıklık veya şişme gibi cilt reaksiyonları
 • Ağız ve boğazda veya çevresinde kaşıntı veya karıncalanma
 • İshal, mide krampları, mide bulantısı veya kusma gibi sindirim sorunları
 • Boğazın şişmesi
 • Nefes darlığı veya hırıltı
 • Burun akması

Yer Fıstığı Alerjisi Tedavisi

Yer fıstığı alerjisinde yer fıstığı, yer fıstığı ezmesi ve yer fıstığı içeren diğer besinlerin tüketiminden kaçınmak gerekmektedir. Bir bileşen olarak yer fıstığı içermeyen yiyecekler, üretim sürecinde veya yiyecek hazırlama sırasında yer fıstığı tarafından kontamine olabilir. Bu nedenle yer fıstığı alerjisinde, ürün etiketinde “yer fıstığı içerebilir” gibi uyarıcı ifadeler taşıyan ürünlerden de kaçınmak gerekmektedir. Hazır, paketli besinleri almadan önce besin etiketini okuyup yer fıstığı içerip içermediği kontrol edilmelidir.

Leave a comment

Gönder
1
Nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?