Nar Alerjisi

Nar Alerjisi

Genel olarak nar, kalori ve yağ bakımından düşük ancak lif, vitamin ve mineral bakımından zengindir. Ortalama bir nar 234 kcal enerjiye sahiptir, 52 g karbonhidrat, 4,7 g protein ve 3,3 g yağ içermektedir. C vitamini, folat, magnezyum, fosfor ve potasyumdan zengindir.

Narın Sağlığa Faydaları

1. Antioksidandan Zengin

Antioksidanlar vücudunuzdaki hücrelerin serbest radikallerin neden olduğu hasarlardan korunmasına yardımcı olan bileşiklerdir. Yüksek miktardaki serbest radikaller zararlı olabilir ve birçok kronik hastalığa katkıda bulunabilir. Narlar antioksidanlar ve punikalajinler, antosiyaninler ve hidrolize edilebilir tanenler dahil olmak üzere polifenolik bileşikler açısından zengindir. Nar, hücrelerinizi serbest radikal hasarından korumaya yardımcı olan bir dizi antioksidan açısından zengindir.

2. İnflamasyona Karşı Destekleyici

Kronik inflamasyon, kalp hastalığı, tip 2 diyabet ve kanser gibi birçok duruma karşı destekte bulunabilir. Nar tüketmek, bu kronik durumlarla ilişkili iltihabın önlenmesine yardımcı olabilir. Kısaca nar, hastalıklarla ilişkili kronik inflamasyonun önlenmesine yardımcı olabilecek bileşikler içerir.

3. Antikanser

Nar antioksidanlar ve flavonoidler açısından zengindir; bunların her ikisi de serbest radikallerin hücrelerinize zarar vermesini önlemeye yardımcı olur. Bazı erken çalışmalarda narın prostat, meme, akciğer ve kolon kanserlerini önlemeye yardımcı olma potansiyeli olduğu gösterilmiştir. Özellikle daha eski araştırmalara göre nar ekstraktı prostat kanserine karşı da faydalı olabilir.

4. Kalp Sağlığını Destekleyici

Nar gibi polifenolik bileşikler açısından zengin meyvelerin kalp sağlığına faydalı olabileceğine dair kanıtlar vardır. Örneğin, kalp hastalığı olan kişiler üzerinde yapılan bir araştırmada, nar suyu içmenin göğüs ağrısının sıklığını ve şiddetini azalttığı, ayrıca kalp sağlığı üzerinde koruyucu etki gösterdiğini öne süren bazı biyobelirteçlerin de azaldığı görüldü.

5. İyi Bir Lif Kaynağı

Nar liften zengin bir meyvedir. Lif, tokluğu artırmaya yardımcı olur, sindirim sağlığını iyileştirir ve kan kolesterolünü düşürmeye yardımcı olabilir. Aynı zamanda şeker emilimini yavaşlatmaya da yardımcı olur, böylece kan şekeri yemekten sonra aniden yükselmez.

6. Antimikrobiyal

Nar bileşikleri zararlı mikroorganizmalarla savaşmaya yardımcı olabilir. Örneğin ağız kokusuna ve diş çürümesine katkıda bulunabilecek mikropların büyümesini azaltarak ağız sağlığını koruyabilirler.

Nar Alerjisi

Nar alerjisi yaygın değildir ancak az da olsa görülmektedir. Belirtiler kaşıntı, şişlik, burun akıntısı ve nefes almada zorluk içerebilir. Nar alerjiniz olabileceğinden şüpheleniyorsanız tanı koymak için bir alerji uzmanına görünün.

Nar Alerjisi Belirtileri

Kaşıntı, şişlik, burun akıntısı veya nefes almada zorluk belirtileri görülebilir. Fakat ciddi belirti anafilaktik şok denilen anafilaksi de görülebilmektedir. Anafilakside ise nefes almada zorluk, baş dönmesi, tansiyonun düşmesi gibi belirtiler görülmektedir.

Nar Alerjisinde Tedavi

Nar alerjisinde nar tüketiminden ve nar içeren tüm besinlerin tüketiminden kaçınmak gerekmektedir. Ayrıca besin etiketlerinin okunması ve besin hazırlama sırasında çapraz bulaşmaya karşı dikkatli olunması da gereklidir.

Leave a comment

Gönder
1
Nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?