Emzirmenin Önemi

Emzirmenin Önemi

Anne Sütünün İçeriği 

Anne sütü, hem anneleri hem de çocukları birçok hastalığa karşı koruyan bağışıklığı destekleyici ve antienflamatuar özelliklere sahiptir.

Anne sütü bebekler için en iyi besindir. İçeriğinin %87’si su, %1’i protein, %4’ü lipid ve %7’si karbonhidrattan oluşur. Ayrıca kalsiyum, fosfor, magnezyum, potasyum, sodyum gibi birçok mineral ve vitaminden zengindir. Anne sütünü içeriği, özellikle yaşamın ilk ayında bebeğin değişen ihtiyaçlarına göre değişmektedir. Dünya Sağlık Örgütü, en az 6 ay emzirmeyi ve 2 yaşına kadar da emzirmeye devam etmeyi önermektedir. 

Anne sütü karbonhidrat, protein ve yağ içeriğiyle önemlidir. Ayrıca riboflavin, B6 vitaminİ, C, E ve D vitamini ve folat gibi vitamin ve minerallerden de zengindir.

Anne Sütünün Sağlığa Faydaları

Anne sütü, anneden gelen antikorları bebeği ile paylaşır. Bu antikorlar, bebeklerin güçlü bir bağışıklık sistemi geliştirmelerine ve onları hastalıklardan korumalarına yardımcı olur. Böylece bebeklerde görülen orta kulak, enfeksiyonu, solunum yolu enfeksiyonu, soğuk algınlığı, bağırsak enfeksiyonları ve alerjik hastalıklarının görülme sıklığı azalmaktadır.

Hatta yapılan çalışmalar, anne sütü almayan bebeklerde bakteriyel menenjit, sepsis, ishal, solunum yolu enfeksiyonu, şiddetli gastrointestinal enfeksiyon, orta kulak enfeksiyonu, idrar yolu enfeksiyonu, prematüre bebeklerde ise geç dönem enfeksiyonların görülme sıklığı ve şiddetinin daha yüksek olduğunu göstermiştir.  

Emzirilen bebeklerin ayrıca zeka gelişimi için çok olumlu yönde etkisi olmuştur.

Emzirme, sağlıklı kilo alımını da teşvik eder ve çocukluk obezitesini önlemeye yardımcı olur.

Bu kadar önemli olan besin kaynağını, besin alerjisi çıktığı için vermeyi kesmeyi düşünen annelerin, anne sütünün ne kadar kıymetli bir besin kaynağı olduğunu gözardı etmemesi gerekir. Anne sütü ayrıca en kaliteli protein kaynağı olarak da kabul edilmektedir. Bu nedenle anne sütü alan ve besin alerjisi olan bebeklerin annelerinin alerjiye uygun diyet yapması önerilmektedir. Anne sütünü kesmek doğru bir çözüm değildir.

Bunların yanında emzirmenin anneye karşı sağladığı faydalar da bulunmaktadır. Emzirmek, annenin meme ve yumurtalık kanseri, tip 2 diyabet ve yüksek tansiyon, yüksek kolesterol riskini azaltabilir.

Emzirmenin uzun vadeli sağlığı desteklemenin yanı sıra anne için ve bebekle annenin ilişkisi için de çok faydalıdır. Emzirme, ten tene teması, daha fazla sarılmayı teşvik ettiği için anne ve bebek arasında bir bağ deneyimi yaratır. Birçok çalışma ilk yıllarda kurulan şefkatli bağların hem çocuklarda hem de yetişkinlerde sosyal ve davranışsal sorunları azaltmaya yardımcı olduğunu belirtmektedir.

Leave a comment

Gönder
1
Nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?